Malo "desetki" za izabrane lekare

Bez autora
Jul 28 2013

Na poslednjem vrednovanju rada 6.681 izabranog lekara iz domova zdravlja, maksimalnu ocenu 10 dobilo je 25 lekara od Republičkog fond za zdravstveno osiguranje, dok je prosečna ocena za lekare opšte medicine, ginekologe, pedijatre, stomatologe bila oko pet.Od 3.745 lekara opšte medicine nijedan nije "briljirao" za desetku, a mnogi su ostali ispod petice, što podrazumeva smanjenje plate. Najvišom ocenom mogu da se pohvale samo dva pedijatra od 1.259 i jedan ginekolog od 504 koliko ih radi u domovima zdravlja u Srbiji.

Malo "desetki" za izabrane lekareNajvišu ocenu dobilo je samo 25 od više od 6.500 izabranih lekara u Srbiji, pokazuje poslednje vrednovanje rada Repubičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Portparol RFZO-a Sanja Mirosavljević objašnjava da se prilikom ocenjivanja gleda koliko izabrani lekar ima pacijenata, obavljenih preventivnih pregleda, racionalnost i efikasnost.

Na poslednjem vrednovanju rada 6.681 izabranog lekara iz domova zdravlja, maksimalnu ocenu 10 dobilo je 25 lekara od Republičkog fond za zdravstveno osiguranje, dok je prosečna ocena za lekare opšte medicine, ginekologe, pedijatre, stomatologe bila oko pet.

Od 3.745 lekara opšte medicine nijedan nije "briljirao" za desetku, a mnogi su ostali ispod petice, što podrazumeva smanjenje plate.

Najvišom ocenom mogu da se pohvale samo dva pedijatra od 1.259 i jedan ginekolog od 504 koliko ih radi u domovima zdravlja u Srbiji.

Na ocenjivanju su najbolje prošli lekari preventivne dečje stomatologije gde je 17 od 901 dobilo "čiste 10" i opšte stomatologije gde je od 272 zubara, njih pet ocenjeno najvišom ocenom.

Portparol RFZO-a Sanja Mirosavljević objašnjava da se prilikom ocenjivanja gleda koliko izabrani lekar ima pacijenata (40 posto), zatim broj obavljenih preventivnih pregleda (30 posto), racionalnost (20 posto) efikasnost (10 post).

Racionalnost podrazumeva, pojašnjava ona, prosečnu maloprodajnu vrednost propisanih lekova na recept po pregledanom pacijentu, dok efikasnost - broj poseta osiguranih lica izabranom lekaru.

Plaćanje lekara po kapitacionoj formuli - po učinku, počelo je da se primenjuje od 1. oktobra prošle godine.

Za one lekare koji su na poslednjoj proveri dobili ocenu 5, plata ostaje nepromenjena kao i pre uvođenja plaćanja po učinku.

Mesečna primanja biće manja za sve one koji su dobili niže ocene od petice i obrnuto, svi koji su dobili više ocene od petice dobiće veće plate.

Za lekare koji su ocenjeni maksimalnom ocenom, plata se uvećava za 3,88 odsto, a isto toliko se umanjuje za one koji su dobili najnižu ocenu.

Na opaske izabranih lekara da su ovakvom formulom kažnjeni oni koji više rade, koji imaju puno pacijenata hroničnih bolesnika i propisuju više lekova, u RFZO navode da ovakve tvrdnje ne stoje a to , kako kažu, demantuju i ocene iz prošle godine.

"Ocene za drugi kvartal prošle godine demantuju ove tvrdnje. Lekar čija je prosečna cena leka po osiguraniku bila 77,94 dinara, za racionalnost u propisivanju lekova dobio je ocenu 1,7, dok je lekar sa prosečnom cenom leka od 558,7 po osiguraniku dobio ocenu 10", naglašava Mirosavljevićeva.

Očenjivanje lekara obavlja se kvartalno, ove ocene se odnose na rad lekara za prvi kvartal ove godine. Na osnovu tih ocena će se obračunavati plate lekara u julu, avgustu i septembru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik